2011. május 20., péntek

Budapesten jártunk




Május 4.-én szerdán a 10.E osztály Mészáros Marianna tanárnő szervezésében és kíséretében tanulmányi kirándulásra indult. A program szerint a Budavári Palotát és a Szépművészeti Múzeum látnivalóit tekintettük meg.

  •   Első utunk a Budavári Palotába vezetett.    




 Budavári palota története :

 
Bár királyi székhelyeink sorában Esztergom és Visegrád után csak harmadikként szerepel, Magyarországmásodik világháborúban lebombázott és elpusztult korábbi neobarokk királyi palota helyreállítását megelőzően került sor 1948-1963 között. A régészeti kutatások során kerültek napvilágra a középkori királyi székhely föld alá temetett és ez időben már teljesen elfelejtett részletei, többek között a királyi kápolna és a lovagterem is. számára mégis nagy fontossággal bír. Megismerése és feltárása a
Számos kőfaragványt, pompás töredékeket, művészeti értékeket is rejtett és óvott a föld mélye, így ismertük meg 1974-ben a ma már világhírűvé vált gótikus szobrokat is.Az újkori palota helyreállítása hosszas vajúdás után csak 1959-ben indult meg ténylegesen. A középkori erődrendszer helyreállításával párhuzamosan a Palota déli szárnyában kapott otthont a Budapesti Történeti Múzeum, magába foglalva a középkori épületrészeket, míg kiállításain az addig csak leírásokból ismert fénykorának leleteit ismerheti meg a látogató.A többi újkori épületszárnyba a Kortárs Művészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és az Országos Széchenyi Könyvtár került, így az egykori királyi, kormányzati székhely nemzetünk kultúrájának vált tárházává. Az épületegyüttes, iszonyatos pusztulásaival és ismétlődő megújulásaival, hitelesen tükrözi országunk történelmét, nemzeti sorsunkat.




A Palota virágkora Mátyás alatt :

 

Buda fénykorának csúcsát Hunyadi Mátyás (1458-1490) uralkodása idején élte meg. Jelentős bővítésére nem, de átépítésére, gazdagítására nagy súlyt fektetett a király. Az európai udvarok közül szinte itt honosodott meg elsőként az Itáliában született reneszánsz építészeti stílus, majd innen terjedt tovább északnak, Prága és Krakkó felé. Meghonosítása elsősorban annak köszönhető, hogy 1476-ban Mátyás a nápolyi király leányát, Beatrixot vette feleségül, s vele a kor kiváló építészei, szobrászai, s egyéb művészei érkeztek Itáliából.Ez időben létesült Mátyás világhírű könyvtára, a Bibliotheca Corviniana.A pompás díszítésű corvinák azóta szétszóródtak szerte a világban, híres gyűjtemények féltett kincseként emlékeztetve létrehozójukra. Mátyás pompás könyvtárépületének, lakosztályainak fényét a korabeli leírásokon túl csak a föld alól kiásott töredékek őrzik.Építkezései közül ma már csak egyetlen részlet látható: az egykori víztároló - Cisterna Regina - hatalmas belső tere, amelynek tetején egykor fényes függőkertek voltak. A királyi székhely ez időben nemcsak a művészeteknek, de a tudományoknak is nagy hírű otthona. Történészek, csillagászok, tudósok népesítik be az udvart, ennek köszönhető ismereteink nagyobb része.



Megtekintettünk a középkori magyar szoborgyűjteményt is.Ott volt a híres Kalocsai királyfej is, és sok kis cipő,amit mindenki nagyon megcsodált.
Láttunk makettet is a palotáról,sok rajzot,rekonstrúkciót, díszítőelemeket ,amik rég en a palota részei voltak.Többek közt angyalos kazettás mennyezetet,kályha és kút körüli díszítést,csempéket stb. .Láttunk kápolnát,amit Szent László tiszteletére szenteltek fel és amit mai napig használnak például esküvők megtartására.Kísérőnk beszélt Mátyás corvináiról is és hogy Magyarország sajnos nagyon csekély számmal rendelkezik belőle.Szerencsére nagyon jó időt fogtunk ki.



Kalocsai királyfej (13.század) 


 


  • Következő megálló már a Szépművészeti Múzeum volt. Egy nagyon aranyos ,fiatal kisérőnőt kaptunk,aki sok olyan információt mondott a középkori képekről ,aminek szerencsére mi már  rég a birtokában voltunk.Láttunk régi oltárképeket, az itália és spanyol gyűjteményt is megtekintettük.



 


Az elején nagy rohanás volt,kicsit szét is esett a társaság. Hát igen,tanárnővel nehéz lépést tartani :D köszönjük !
Vigyázz, jövünk ! (10.e)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése